Hosty średnie
Klasyfikacja tej grupy w oparciu o kryterium wzrostu jest bardziej zasadna niż w przypadku host mniejszych. Wynika to przede wszystkim z trzymania się odmian wyższych w granicach nieprzekraczalnego wzrostu i niewypiętrzania pędów w miarę rozrastania. Niemniej, wiele szacownych źródeł dość dowolnie klasyfikuje odmiany do tej grupy. Przyjmowana jest wysokość od 12 do 18 cali (30.5–45.7 cm), 10–18 cali (25.4–45.7 cm) lub 12–24 cale czyli od 30.5 cm do 61 cm. Ta ostatnia wartość wydaje się posiadać najliczniejsze grono zwolenników i tak też opisuję hosty w moim ogrodzie. AHS w wydanych w 2012 roku zaleceniach dla Hosta Show wprowadziło kryterium powierzchni liścia dla host średnich (Medium Leaved) zawarte w przedziale od 30 in² do 64 in² (w przeliczeniu 193,5–412,8 cm²). To ustalenie, podobnie jak i w innych grupach, stara się bardzo dokładnie opisać hosty bez względu na wiek, choć nie zawsze pokrywa się z kryterium wysokości. Jest warte odnotowania i być może będzie kiedyś powszechniej używane.
Hosty średnie bez względu na to jak dokładnie są przeliczane na cale czy centymetry, od lat pozostają najszerzej reprezentowaną grupą zarówno w ilości wyhodowanych odmian, jak i uprawianych w ogrodach. Na niesłabnącą popularność składają się zauważalnie duże liście i uniwersalność zastosowania. Można z nich tworzyć wieloplanowe rabaty, pokrywać duże powierzchnie i wyznaczać granice. Każde miejsce w ogrodzie może być dla nich dobre, nie grozi im ani zdominowanie przestrzeni, ani też zagubienie wśród innych roślin. Ze względu na z daleka widoczne żywe kolory i atrakcyjność przez cały sezon wegetacji, mogą być z powodzeniem sadzone jako solitery w centralnych punktach ogrodów, również w tych o znacznym nasłonecznieniu. Przykład hosty "June" w moim ogrodzie...
Hosty średnie nadają się do tworzenia linii symetrii przy użyciu jednej odmiany lub naprzemiennie dwóch o kontrastowych względem siebie liściach ("Halcyon" i "Paradigm"). Wspaniale rozjaśnią nam ocienione i ciemne miejsca hosty "Fire and Ice", "Lakeside Cha Cha" czy "Orange Marmalade". Wszystkie doskonale odnajdują się w nasadzeniach naturalistycznych, możemy nimi obsadzać pobocza dróg, linię nadbrzeżną strumieni i stawów. W lasach mogą być punktami wyznaczającymi meandrujące ścieżki, jak i tworzyć małe polany. Nie jest głównym przeznaczeniem tej grupy uprawa na tarasach czy patio. Jednak przy odpowiednio dobranych pojemnikach, względnie duży rozmiar tych host może stać się atutem, jak i fakt, że nie wymagają codziennego i regularnego podlewania. Hosty w donicach mogą strzec wejścia do ogrodu czy być przenoszone latem na miejsca po kwitnących wiosną wysokich roślinach cebulowych – tulipanach i szachownicach. Wiele host należy do grupy Fragrant czyli tych o pachnących kwiatach, jak "So Sweet" i "Fragrant Bouquet". Poza tą szczególną cechą, są to też odmiany o liściach bardzo dobrej substancji (niejadalne dla ślimaków) i mogące rosnąć na stanowiskach z wystawą południową.
Ta niezwykle różnorodna grupa jest w stanie sprostać skrajnie najtrudniejszym założeniom ogrodniczym, realizacja których pozostaje kwestią wiedzy o poszczególnych odmianach i ich właściwego doboru.