Tuscany (Gallica)

syn. "Black Tuscany", "Old Tuscan", "Old Velvet"
Hodowca: c.1600
Pochodzenie:
Wielkość kwiatu: 6 cm
Zapach: Mocny, owocowy
Kwitnienie: Tylko raz, długo
Wysokość/szerokość: 1.2 m/0.75 m
Mrozoodporność: Strefa 5a (do –28.9 °C )
Nagrody:

 Róża francuska "Tuscany" w moim ogrodzie – 10 czerwca, 2015...

Podstawa krzewu "Tuscany" - marzec 2015'...

I najpóźniejsze z dotychczasowych kwitnień, widoczne są jeszcze pąki czyli kwiaty będzie można podziwiać prawie do połowy października. W poprzednich latach róża również kwitła długo, ale nigdy jesienią. Tym samym można już mówić o okazjonalnym powtarzaniu kwitnienia, to tutaj przytrafiło się na jednym z najstarszych pędów. Same kwiaty są mniejsze niż te wczesnego lata, bardziej  otwarte ze względu na bardzo słoneczny wrzesień, z widocznymi złotymi pylnikami.  "Tuscany" – 29 września 2016 roku...


 • Zuzanna

  Dziękuję za wspaniałe zdjęcia Tuscany. Nareszcie mogę z całą pewnością stwierdzić, że moja, podejrzewana o bycie Tuscany, właśnie nią jest.

 • Piotr Szustakiewicz

  To prawda, "Tuscany" to wspaniale prezentująca się róża. Nie bez powodu w ogrodach przetrwała od XVI wieku (jeśli nie czasów wcześniejszych), kiedy to inne róże zostały stracone bezpowrotnie. Skarb to różany prawdziwy i szlachetność najwyższej próby.
  Pozdrawiam

 • Marek Moch

  Przepiękne i zdrowe. Mam nadzieję, że kiedyś będę mógł też pochwalić się takimi okazami :)

 • Jacek

  Piękna ale czy to nie jest Tuscany Suberb? Chyba ma trochę za dużo płatków i praktycznie niewidoczne żółte pręciki jak na Tuscany.

 • Piotr Szustakiewicz

  Zdecydowanie jest to jednak "Tuscany" i kiedy ją porównać z "Tuscany Superb", to cechy różniące będą przedstawiać się następująco. "Tuscany" to jedna z najstarszych znanych nam róż francuskich, pierwsze jej opisy są datowane na rok 1596. Kształt półpełny, liczba płatków 25-35 i te wypełniają kwiaty w klasyczny dla róż sposób. Kolor ciemny karmazyn, pokrewny ciemnemu pąsowi. Złote pręciki widoczne i podkreślające piękno kwiatów, ale też ich widoczność uzależniona jest od pogody danego lata i stopnia nasłonecznienia. Zapach silny i słodki.
  "Tuscany Superb" to róża ze szkółki Thomasa Riversa (Anglia), wyhodowana przed 1837 rokiem w wyniku krzyżowania "Tuscany" z nieznaną różą lub też jest jej siewką, sportem. Chociaż ma w nazwie przymiotnik superb (wspaniała, wyborna) to jednak ma pewną poważną słabość. Jej płatki mają skłonność do zaginania się do środka, kiedy u klasycznych starodawnych piękności (w tym i Tuscany) pokładają się na zewnątrz kwiatów tworząc zgrabne rozety. Zapach "Tuscany Superb" jest słaby, choć też słodki. Same kwiaty o średnicy 7 cm, a więc zauważalnie większe jak i też pełniejsze w kształcie – podwójne i pełne z liczbą płatków od 35 do 70. Kolor kwiatów w odcieniu ciemnej purpury i tym samym są ciemniejsze od "Tuscany". Układ żółtych pręcików i ich widoczność jest taka sama u obu róż. To najbardziej znaczące różnice między tymi dwoma różami i te jednoznacznie wskazują, że ta róża w moim ogrodzie to "Tuscany". Jednakże będąc ciekaw tych różnic w ubiegłym roku posadziłem też "Tuscany Superb". W czerwcu były pierwsze dwa kwiaty, w widocznej ciemniejszej tonacji, niemniej mało jeszcze okazałe.
  Pozdrawiam.

 • Jacek

  Dziękuje za informacje, wahałem się pomiędzy oryginalną Tuscany a Superb. Po obejrzeniu zdjęć i przeczytaniu wyjaśnień zdecyduje się na starszy oryginał.

Dodaj komentarz